Jenny Holzer
Truizmy
Cykl Truizmy to jedna z najbardziej znanych prac Jenny Holzer. Jest to zbiór ok. 300 aforyzmów i sloganów stworzonych przez artystkę na bazie stereotypów lub powszechnie uznawanych prawd. Truizmy prezentują różne i niespójne stanowiska wobec jednostki, społeczeństwa, wychowania czy sprawowania władzy. Nie wszystkie slogany są zbieżne z poglądami artystki, ale jak sama deklaruje, są warte rozważenia. Truizmy były prezentowane w wielu krajach świata i tłumaczone na różne języki. W 1993 roku miały swoją premierę w Polsce.
Intencją Holzer była prezentacja krótkich, zapadających w pamięć, skłaniających do refleksji wypowiedzi, umieszczanych w przestrzeni, gdzie każdy niezależnie od zainteresowania sztuką mógł je przeczytać. Dla artystki najważniejsza była ich treść; prosta forma miała umożliwiać prezentację na różnych nośnikach i tak, by przyciągały wzrok. W Warszawie Truizmy prezentowane były głównie na afiszach w galeriach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w przestrzeni miasta w formie plakatów. Wyświetlane były też na dwóch wielkich tablicach reklamowych przy placu Konstytucji – na hotelu MDM – oraz przy ulicy Marszałkowskiej i na osi Pałacu Kultury i Nauki. Teksty Holzer pojawiły się również na dwóch tablicach elektronicznych: w hali głównej Dworca Centralnego PKP i w Centrum Handlowym Bogusz przy ulicy Złotej. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wyprodukował także serię koszulek z wybranymi truizmami.
Jenny Holzer jest zaliczana do artystek feministycznych i konceptualnych. Ukończyła m.in. Uniwersytet w Ohio oraz Rhode Island School of Design. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Złotego Lwa podczas Biennale Sztuki w Wenecji w 1990 roku. W 2018 została wybrana na członkinię renomowanej American Academy of Arts and Letters. Holzer w swoich pracach posługuje się słowami i ideami prezentowanymi najczęściej w przestrzeni miejskiej. Tworzy wielkoformatowe instalacje obejmujące billboardy reklamowe, projekcje na budynkach i innych konstrukcjach architektonicznych. Jej znakiem rozpoznawczym są tablice elektroniczne z ruchomymi tekstami, wyświetlanymi w technice LED.