Wojciech Prażmowski
Szkolna wycieczka
Praca Wojciecha Prażmowskiego Szkolna wycieczka ma postać trójwymiarowego niewielkiego obiektu, składającego się z wielu małych fotograficznych portretów w kolorze sepii, przypominających zdjęcia do legitymacji szkolnych, popakowanych w pakiety i związanych szarym sznurkiem. Połączone ze sobą pakiety tworzą kształt przypominający autobus, a doczepione drewniane koła podkreślają tę stylizację. Artysta do stworzenia pracy wykorzystał element ze swojego prywatnego archiwum – zdjęcie swojego ojca i jego kolegów, zrobione podczas szkolnej wycieczki w 1914 roku. Było to typowe zdjęcie pamiątkowe, do którego około 30 chłopców pozowało, stojąc w kilku rzędach. Artysta powiększył twarze uczestników wycieczki, ułożył je w pliki, a z nich utworzył korpus autobusu.
Artysta zaznaczył zdjęcie swojego ojca szybką, choć – jak sam powiedział – nie był pewien, czy wskazana twarz na pewno należała do jego ojca. Prezentację pracy dopełnia drewniana skrzynka, w której autobus stoi; przypomina ona trumnę zbitą z prostych oheblowanych desek.
Wojciech Prażmowski od lat konsekwentnie tworzy prace wykorzystujące stare fotografie, znane chyba każdemu z rodzinnych albumów. Postacie z tych zdjęć stają się anonimowe, a przy tym tworzą „nowe historie z przeszłości”, bo chwile, które zapisane zostały na fotografiach bezpowrotnie minęły i nie dają się już odtworzyć. Artysta daje wyraz nostalgii, jaką budzą stare fotografie. Jednocześnie wyraża przekonanie, że już sam fakt sfotografowania przenosi uchwycone chwile raz na zawsze w przeszłość. Oddalają się one od teraźniejszości niczym autobus wiozący szkolną wycieczkę.