Marcus Kaiser, Andree Korpys, Marcus Löffler
Supersam
Autorami filmu Supersam są trzej niemieccy artyści – fotograf, autor instalacji i filmów Marcus Kaiser, oraz artystyczny duet Andree Korpys i Marcus Löffler pracujący w tych samych mediach co Kaiser. Artystów interesują problemy społeczne i polityczne oraz poszukiwania artystyczne dotyczące współczesnych przeobrażeń mediów dokumentacji zjawisk społecznych.
Film Supersam jest efektem pobytu na rezydencji w Zamku Ujazdowskim w 2002 roku. Był to moment, w którym podjęto decyzję o zburzeniu modernistycznego budynku i stworzeniu na jego miejscu przestrzeni na budowę nowego gmachu. Ciekawa architektura Supersamu, jego historia, a przede wszystkim ludzie pracujący tam niezmiennie od ponad 40 lat dostarczyły artystom materiału do stworzenia fascynującego dokumentu.
Film zawiera rozmowy z ludźmi, którzy związali swoje zawodowe życie z Supersamem i przedstawili to miejsce – z zewnątrz i od środka. Wideo reprezentuje rodzaj wyreżyserowanego dokumentu; pracownicy supermarketu bez emocji mówią o uroczystości jego otwarcia, o jego ofercie handlowej i zasadach prowadzenia sklepu, tak naprawdę czytając wcześniej przez artystów przygotowane teksty. Wyreżyserowane „wywiady” świadomie kontrastują ze scenami stanowiącymi zapis codziennych czynności pracowników sklepu: cięciem mięsa, liczeniem pieniędzy czy przerwami na lunch, podczas których artyści zarejestrowali naturalne zachowania, żarty i niezobowiązujące rozmowy.
Praca ta wpisuje się w nurt dzieł dotykających tematu społeczno-kulturowej transformacji w Polsce. Film ma zarówno walory historyczne (ukazuje nieistniejący już wybitny obiekt architektoniczny, ukazany w filmie z uwzględnieniem społecznych kontekstów architektury), jak i artystyczne – jest ciekawym eksperymentem z formułą dokumentu.