Jarosław Kozakiewicz
R/ewolucja
Inspiracją do stworzenia filmu R/ewolucja były dla Jarosława Kozakiewicza szerszenie azjatyckie i ich niezwykłe zdolności do przetwarzania energii słonecznej w kinetyczną za pomocą mikroskopijnych kolektorów, umieszczonych na ich odwłokach. Podobieństwo między szerszeniami i ludźmi jako gatunkami, m.in. życie w zorganizowanych społecznościach i sposób odżywiania polegający na zabijaniu i spożywaniu mięsa innego drapieżcy, stało się impulsem dla Kozakiewicza do stworzenia futurystycznej fantazji dotyczącej nowego człowieka.
Na bazie filmu przyrodniczego Szerszenie – zabójcze żądła produkcji National Geographic Television (2006) Kozakiewicz stworzył animowany film przedstawiający ludzi, którzy w wyniku ewolucji potrafią za pomocą naturalnych baterii słonecznych umieszczonych na ich ciele pozyskiwać energię kinetyczną. Umiejętności te doprowadziły do zrewolucjonizowania rynku surowców energetycznych i produkcji energii, a to z kolei przyniosło rewolucyjne zmiany w sposobie zapewniania środków do życia i budowie miast. W końcu zanikła rywalizacja między państwami oraz związane z nią konflikty o dostęp do surowców energetycznych.
Ekologiczna wymowa filmu, choć oparta na utopii, jest inspirującym głosem w dyskusji o przyszłości życia na naszej planecie. Wskazuje na znaczenie gospodarki energią i sugeruje kierunek rozwoju technologii, który mógłby prowadzić do rozwiązania najbardziej istotnych globalnych problemów. Chodziłoby o technologie umożliwiające ewolucję zdolności gatunku ludzkiego, która mogłaby przynieść prawdziwą rewolucję. W marzeniu tym odnajdujemy też wiarę w sztukę jako dziedzinę budowania świadomości społecznej i kształtowania postaw proekologicznych.